ALOHA! 7 prawd o życiu prosto z Hawajów

Życie jest tu i teraz, przeszłość i przyszłość nie istnieją, aloha znaczy kochać i dzielić szczęście, czyli kilka słów o filozofii, z której wywodzi się wyjątkowy  masaż Lomi Lomi Nui.

Huna oznacza tajemnicę, wiedzę, którą dzielili się z pokolenia na pokolenia Kahunowie, czyli specjaliści od ducha i ciała na Hawajach. Cała filozofia zawarta jest w zaledwie kilku krótkich słowach, każde z nich zawiera jednak wielkie przesłanie. Może i Tobie, te hawajskie prawdy pomogą w kreowaniu prawdziwych zmian w życiu.

1. IKE – świat jest taki, jaki myślisz, że jest

Jaki świat budujesz swoimi myślami?

Raczej powszechnie wiemy o tej zasadzie. Według Kahunów to pierwsza ważna prawda – uświadomić sobie, że rzeczy, zdarzenia, które przytrafiają się w naszym życiu są neutralne, a to my nadajemy im znaczenie. Pozytywne, negatywne, zależy już od naszych doświadczeń, nastawienia, emocji, które w sobie nosimy, od tego jakie mamy oczekiwania i intencje. Możemy nauczyć się korzystać z umysłu w taki sposób, by świadomie budować świat zewnętrzny.

2. KALA – nie ma żadnych ograniczeń

Zastanów się co dopuszczasz do swojego umysłu? Na co go otwierasz, a no co zamykasz?

Daj sobie wolność, by przyciągnąć zmiany w życiu. Zastanów się jakie ograniczenia są w Twoim umyśle, jak często mówisz sobie, że coś na pewno się nie wydarzy. Daj sobie wolność by myśleć i marzyć odważnie. Kahunowie podpowiadają nam, że Wszechświat, w którym żyjemy nie ma żadnych ograniczeń. Skorzystaj z tego. Każda nasza myśl, intencja i marzenie może się manifestować,  jedynie ogranicza je nasza wiara i myśli.

3. MAKIA – energia podąża za uwagą

Na czym koncertujesz swoją uwagę i co może być tego efektem?

To na czym skupiasz swoją uwagę rośnie, to także dość powszechna prawda w wielu filozofiach. Wiemy także, że świat zbudowany jest z energii. Energią są tez nasze myśli, a za myślami nasza podświadomość także pracuje – kumuluje energie zgodnie z naszym nastawieniem i przekonaniami. Dlatego,  tak ważne jest to, o czym myślisz, w jaki sposób odnosisz się do świata i do ludzi.  Dzięki wzmacnianiu konkretnych myśli albo odpuszczaniu ich, możemy wzmacniać to co materializuje się wokół nas. Warto uświadomić sobie, że nasza przyszłość jest tak naprawdę niezapisana, to jak będzie wyglądać zależy właśnie od tego co nosimy w naszym wnętrzu. Rozpraszanie energii, kierowanie jest w wielu kierunkach na raz także mocno ją osłabia.

4. MANAWA – moment mocy jest teraz

Czy wciąż czekasz na specjalną okazję?

Przeszłości już nie ma, przyszłość jeszcze nie nadeszła. Jedyne co mamy do dyspozycji to właśnie ta chwila.

„Najważniejszy moment w moim życiu to ten teraz, najważniejsza osoba w życiu to ta która właśnie stoi przede mną”, mawia Ajahn Brahm pewien buddyjski mnich.

Rozmyślanie o tym, co wydarzyło się w naszym życiu, co ktoś nam powiedział, co miał na myśli, obwinianie siebie i innych, zamartwianie się o przyszłość, to wszystko oddala nas od chwili, która niesie w sobie największą moc, czyli tej obecnej.

Od obecności w tu i teraz oddala nas także ciągłe czekanie na wyjątkowe okazje, z ubraniem, w którym nam najlepiej, ze specjalną zastawą na wyjątkowy posiłek, z podarunkiem dla siebie z okazji specjalnego wydarzenia, z huczną imprezą by zatańczyć.

Życie jest w tej chwili i warto poczuć, że ten wyjątkowy dzień na który czekamy dzieje się właśnie dziś.

5. ALOHA – miłość jest po to, by przynosiła szczęście

Miłość dla Kahunów to nie romantyczna relacja, miłość do kogoś, pożądanie ale otwieranie serca dla innych ludzi.

 Być tu i teraz i być szczęśliwym, to oznacza hawajskie ALOHA

Miłość dla Kahunów jest postawą, która wynika z uświadomienia sobie, że człowiek jest istotą stworzoną z miłości. To stanowi jego najpotężniejszą siłę, moc. Postawa ALOHA rodzi się w poczuciu wdzięczności i radości, doceniania ludzi i zdarzeń w naszym życiu, pochwały i doceniania siebie i innych.

Często jednak osłabiamy naszą moc, wtedy kiedy krzywdzimy inne osoby, mamy żal, krytykujemy, oceniamy, to jedynie droga do ograniczania miłości w nas samych, a nie w innych ludziach. W hunie miłość polega na dzieleniu się radością i szczęściem, ze wszystkimi. Okazywaniem życzliwości nie tylko tym, którzy są nam bliscy ale innym istotom również, ekspedientce w sklepie, kierowcy, który nas mija, przechodniom, sąsiadom. Aloha mówi o wysłaniu uczucia życzliwości do wszystkich także tych  neutralnych dla nas ludzi.

6. MANA – cała moc pochodzi z naszego wnętrza

To my sami jesteśmy największymi ekspertami od naszego życia i ciała. Często zdarza nam się pokładać nasze nadzieje na dobre, szczęśliwe, zdrowe życie w innych osobach i świecie zewnętrznym: suplementach, lekarstwach, uniwersalnych dietach i ekspertach od zdrowia. Jednak to nasze ciało zna najwięcej podpowiedzi jak osiągnąć swój własny, unikalny stan równowagi i harmonii.  

Mana mówi, że każda wyższa siła także działa przez nas samych, to w nas jest moc by być zdrowym, mieć dobre samopoczucie i szczęśliwe życie, nikt inny nie jest w stanie nam tego zapewnić. Nie porównujmy się do innych. Kiedy chcemy coś osiągnąć nie obwiniajmy innych ludzi i zdarzeń za niepowodzenia. Bo Mana mówi nam również o odpowiedzialności za nasze życie.

7. PONO – Skuteczność jest miarą prawdy

Czy to co robisz przynosi, szczęście, radość, obfitość dla świata zewnętrznego i Ciebie?

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoje myśli, nastawienie, przekonania, czy to co robisz są skuteczne – zadaj proste pytanie – „Czy to działa”? W tej zasadzie przejawia się pragmatyzm Huny. Jeśli coś przynosi właściwy efekt to w języku huny znaczy, że jest PONO.

W tej właśnie filozofii został stworzony masaż Lomi Lomi Nui, jest on pewnego rodzaju esencją tych prawd. Poprzez czuły, miękki i powolny dotyk podczas masażu uwalnianie ciała, przybywa do nas lekkość i siła, a za nią uaktywniają się nasze wewnętrzne moce,  dzięki temu możemy w pełni otworzyć się na przesłanie tej pięknej filozfii.  

Dodaj komentarz