Ajurweda – co to jest?

Jeśli zastanawiałaś się co to w ogóle jest  Ajurweda, to zapraszamy Cię do tego artykułu, znajdziesz w nim podstawowe informacje na temat tego naturalnego sposobu dbania o zdrowie.

Tysiące diet, suplementów, lekarstw, setki ekspertów od zdrowia, coraz to nowe formy aktywności pomagające w zrzuceniu zbędnych kilogramów i przywracające zdrowie, równowagę i młody wygląd. Znasz pewnie wiele z nich, podobnie jak znane Ci jest uczucie zagubienia w gąszczu wieli informacji na temat tego, co jest zdrowe, a co szkodzi. I tu z pomocą przychodzi Ajurweda, naturlna medycyna z Indii, może być dla Ciebie cennym drogowskazem na drodze do zdrowia fizycznego, psychicznego oraz duchowego.

Ajurweda – zdrowie, spokój i harmonia

Ajurweda nie jest dietą, nie jest gotowym uniwersalnym przepisem na zgrabną sylwetkę czy uregulowanie pracy organizmu. Jest przepisem na dobre życie, którego celem jest szerzenie dobra.

Ajurweda na każdego patrzy inaczej, nie dostaniesz tych samych zal eceń, które pomogły twojej koleżance, czy siostrze. Ajurweda dostosowuje swoje wskazówki indywidualnie do Ciebie, mając na uwadze Twoją unikalność, Twoje cechy charakteru, rytm dnia, wygląd, samopoczucie, materię wokół Ciebie. Temu wszystkiemu przygląda się Ajurweda zanim cokolwiek Ci doradzi.

Celem Ajurwedy nie będzie zmiana Ciebie, ale przywrócenie Twojej naturalnej równowagi, z którą przyszłaś na świat. Ajurweda nigdy nie zmusi Cię byś stała się kimś, kim nie jesteś. Wydobędzie Twoje naturalne piękno, sprowadzi Cię na Twoją indywidualną ścieżkę rozwoju, wskaże Twoją unikalną misję i wprowadzi harmonię do Twojego ciała. Brzmi pięknie, ale jak wprowadzić Ajurwedę w życie? Pierwszym krokiem, niech będzie diagnoza kim właściwie jesteśmy, czyli poznajmy naszą konstytucję według Ajurwedy – dosze.

Jaką doszą jestem?

Po pierwsze, Ajurweda rozróżnia 3 „typy ludzi”  – vatę, pittę, kaphę. Każdy z nas nosi w sobie kombinację tych trzech tzw. dosz. Z tą kombinacją przychodzimy na świat (prakriti), czyli jest to nasza natura, można powiedzieć swego rodzaju indywidualna konstytucja  Jednak później, w trakcie naszego życia oddalamy się od tej równowagi. Nasz tryb i jakość życia doprowadzają do zaburzenia tego co w nas naturalne. Ajurweda pomaga nam powrócić do swojej natury i cieszyć się pełnią harmonią.  

Zaburzona Vata, Pitta, Kapha – objawy

W sieci można znaleźć mnóstwo testów, które pomogą nam określić jaką kombinacją dosz jesteśmy i która z nich jest w nas dominująca. Najlepiej jednak wybrać się na osobistą konsultację, podczas której znacznie dokładniej zostaną określone nasze dosze.

Pitta – ogień

I tak w skrócie, Pittę  czyli doszę ognia, charakteryzuje, inteligencja, ambicja, dążenie do celu, pewność i odwaga. Często pittami są liderzy, osoby, które jak ryby w wodzie czują się zarządzając i tworząc wokół siebie społeczność. Jak wygląda Pitta? Zazwyczaj ma smukłą sylwetkę, lubi aktywność, wysiłek i łatwo buduje tkankę mięśniową.

Zaburzona Pitta

Kiedy jednak tego ognia ma w sobie za dużo, złości się i to bardzo. Może robić się zaborcza, apodyktyczna, a nawet agresywna.

Powodem jej nierównowagi, może być po prostu zbyt wiele ostrego jedzenia, Pitta ma w sobie już z natury bardzo dużo ognia, więc lepiej by unikała potraw, które jeszcze ten ogień podkręcają. Dlatego niewskazany dla Pitty jest czosnek, chili, musztarda, ocet oraz nadmiar kawy, i co oczywiste alkohol i papierosy. Pitta ładuje się wysiłkiem fizycznym ale także może łatwo z nim przesadzić.

Równowaga Pitty: dla Pitty wskazane jest wyciszanie organizmu i umysłu, medytacja, praktyka uważności, świadomy oddech, chłodne, suche, nie za słone pokarmy.

Kapha – ziemia

Kapha to ta co łączy, ważna jest dla niej rodzina, spokój, jest cierpliwa i przebaczająca, ma w sobie ogromne ciepło, do którego wszyscy lgną. Jest dobrze zbudowana, szybko zyskuje na wadze.

Zaburzona Kapha

Kiedy kaphy jest jednak za dużo, robi się bardzo ciężka, trudno jej  w ogóle podnieść się z łóżka, kiedy jest smutna i rozżalona sięga po jedzenie. Generalnie kapha ma apetyt prawie cały czas, od rana do wieczora coś przekąsza, a niestety ma tendencje do gromadzenia.  Robi się uparta, można powiedzieć ociężała i brak w niej chęci zmian.

Równowaga dla kaphy: by przywrócić równowagę Kaphie, warto zadbać o podnoszenie jej energii, spacery, lżejsze jedzenie, wszystko co sprawi, że Kapha nabierze lekkości.

Vata- wiatr, eter

Vata, to ta co porusza,  ten typ doszy jest niemalże w ciągłym ruchu. To osoba niezwykle twórcza, kreatywna,  optymistyczna, wrażliwa i entuzjastyczna. W wymiarze fizycznym, vata jest delikatna, o drobnej budowie.

Zaburzona Vata

Kiedy nie jest w swojej równowadze, robi się niespokojna, może być nieśmiała, introwertyczna. Rozproszona, bardzo dużo myśli, robi wiele rzeczy na raz, nic nie kończąc, rozkojarzona, odpływa w sferę marzeń, robi się nerwowa, często może mówić dużo ale bardzo chaotycznie, może być przepełniona lękiem i łatwo jej popaść w uzależniania.

Równowaga dla Vaty: by zadbać o równowagę, Vata powinna postawić na rutynę, uziemienie, zadbać o spokój, powtarzalne czynności, które wprowadzą przewidywalność i porządek w jej życie.

Tak w ogromnym skrócie wyglądają 3 typy dosz, które przeplatają się tworząc nieskończoną ilość kombinacji.

Czym karmisz swoją duszę?

Ajurweda, by przywrócić organizm do równowagi, zwraca przede wszystkim uwagę, na to co wybieramy w naszym życiu. Czy nasz pokarm, relacje, praca dodają nam energii – światła – czyli wprowadzają sattwe w nasze życie, czy powodują cierpnie, niepokój, lęk, przygnębienie, ociężałość? Zadaj to pytanie za każdym razem zanim sięgniesz po  kolejny posiłek, książkę, film, rozpoczniesz rozmowę, włączysz muzykę, czy odpłyniesz w myśli. Zastanów się czy ta czynność wprowadzi światło do Twojego życia.

Ajurweda, nazywana również matką medycyny ma ponad  5000 lat. Jest stara, ale też lata jej żywotności udowadniają, że jest skuteczna.

 Ajurweda upraszcza, pokazuje nam, że powrót do harmonii może być znacznie prostszy niż nam się wydaje. Poznajmy siebie samych – podpowiada. Nasze na pozór niezrozumiałe zachowania, czy nawet życiowe wybory, samopoczucie, może być wywołane po prostu trybem naszego życia, zwyczajnymi nawykami, jakością snu, relacjami, czy jedzeniem które wybieramy. Kiedy zdamy sobie z tego sprawę, powrót do naturalnej harmonii może być bardzo prosty.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Patryk

    Bardzo ciekawy wpis!
    Odnaleźć harmonię 🙂

Dodaj komentarz